Vstavitev srčnega spodbujevalnika brez kirurškega reza

default image

V ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru so vstavili prve najmanjše srčne spodbujevalnike MICRA na svetu. Poseg, pri katerem kirurški rez ni več potreben, pa je nastal kot plod sodelovanja specialistov kardiologije in kardiovaskularne kirurgije UKC Ljubljana. Strokovnjaki v Sloveniji letno vstavijo približno 1100 srčnih spodbujevalnikov, od tega je 20 % pacientov takšnih, ki bi potrebovali MICRO, zato v letošnjem letu načrtujejo kar trideset vstavitev tovrstnih spodbujevalnikov.

V zadnjih dneh starega leta so v največji slovenski zdravstveni ustanovi predstavili vstavitev srčnega spodbujevalnika, pri katerem uporaba kirurškega reza ni več potrebna. Gre za novost na tem področju, do zdaj je namreč sam postopek potekal povsem drugače.

Manj tveganj pri vstavitvi srčnih spodbujevalnikov

Pred tem je strokovnjak mesto vstavitve omrtvičil, nato je zdravnik preko velike vene vstavil do srca elektrode ter z nekaj centimetrskimi rezi na koži pripravil prostor, v katerega je vstavil srčni spodbujevalnik, zatem pa ga priklopil na prej vstavljene elektrode. Z novim posegom, ki je nastal v sodelovanju specialistov kardiologije in specialistov kardiovaskularne kirurgije UKC Ljubljana, je vstavitev srčnega spodbujevalnika manj tvegana. Srčni spodbujevalnik je sicer najbolj izpopolnjen računalnik v prsni votlini, saj srcu omogoča, da ujame svoj ritem in nadaljuje z opravljanjem svoje funkcije. Potrebujejo ga povečini bolniki, katerih srce bije prepočasi, običajno pod 60 utripov na minuto. Normalna srčna frekvenca znaša od 60 do 100 utripov v minuti. Prav zato se bolniki hitreje utrudijo, občutijo omotičnost, vse to pa lahko pripelje tudi do krajše izgube zavesti.

Najmanjši spodbujevalnik, najsodobnejša tehnologija

Pri posegu so na ljubljanskem UKC uporabili srčne spodbujevalnike MICRA. Gre namreč za najmanjši srčni spodbujevalnik z najsodobnejšo tehnologijo. Prav to nudi pacientom številne prednosti, saj je sam poseg pri vstavitvi dosti manj invaziven od klasične, do zdaj znane kirurške metode. Za sam poseg je potrebna zgolj plitva narkoza, saj se ga v srce vstavi preko vene v dimljah s pomočjo punkcije, tako da se pritrdi na mišico v desnem ventriklu. Kljub temu je pacient med posegom ves čas pod nadzorom specialistov anesteziologije. Spodbujevalnik je na srce tako pritrjen s pomočjo drobnih kovinskih zank, na koncu pa je elektroda, ki omogoča oddajanje impulzov in posledično delovanje srca. Prednosti novega, manjšega srčnega spodbujevalnika je veliko. Poleg tega da se tako v telesu pacienta nahaja manj tujega materiala, saj ne vsebuje kovine, gre le za kapsulo v velikosti vitaminske kapsule, ob samem posegu ni motečih estetskih posledic, vdelava posebnega podkožnega žepa za baterijo ni potrebna, manjša pa je tudi verjetnost za razjede in infekcije. Polega tega napravica tehta zgolj 2,3 grama in s tem pomeni manjšo obremenitev za srce. Prav tako je mogoča uporaba v magnetnem okolju, srčni spodbujevalnik se prilagaja bolnikovim potrebam, primeren je tudi za tiste z alergijo na kovino, za kar doslej ni bilo prave alternative.

MICRA še ni programirana za otroke

Klasični srčni spodbujevalnik ima baterijo, ki jo je mogoče menjati, ta pa ostane v telesu tudi po desetih letih, kolikor je življenjska doba najmanjšega srčnega spodbujevalnika. Tehnologija je na zdravstvenem področju precej nova, po besedah prof. dr. Igorja Zupana, dr. med., s kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike UKC Ljubljana, je v svetovnem merilu še v razcvetu: »Prvi poskusi na pacientih segajo v leto 2013, v EU so ga certificirali lani. Je eden redkih posegov v telo, ko pacient po posegu v celoti funkcionira in prinaša popolno ozdravitev ter vrnitev v vsakdanje življenje.« Zadovoljni niso le strokovnjaki, temveč tudi pacienti. Do zdaj so vstavitev opravili le na peščici, vendar pa se številni počutijo mnogo bolje kot poprej. Vendar pa tovrstna metoda ni za vsakogar, kot je pojasnil predstojnik Kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike, prof. dr. Tomislav Klokočovnik, dr. med., tehnologija še ni prilagojena najmlajšim: »Primerna je za starejše bolnike in tiste, ki imajo težave s klasično vstavitvijo spodbujevalnika. To so na primer dializni bolniki, ki nimajo žilnega dostopa. MICRA še ni programirana za otroke, po desetletju se je ne odstrani, ampak se doda baterijo. Je čudo tehnike tega časa, ki je vstavitev spremenilo v rutinski poseg, za katerega je potreben le en šiv v dimljah. Pri klasičnih spodbujevalnikih največji problem predstavlja prav elektroda, ker se mora prepogibati. Pri novih spodbujevalnikih pa je vse združeno, tudi baterija in elektroda.«

Pri posegu so na ljubljanskem UKC uporabili srčne spodbujevalnike MICRA. Gre namreč za najmanjši srčni spodbujevalnik z najsodobnejšo tehnologijo. Prav to nudi pacientom številne prednosti, saj je sam poseg pri vstavitvi dosti manj invaziven od klasične, do zdaj znane kirurške metode. Za sam poseg je potrebna zgolj plitva narkoza, saj se ga v srce vstavi preko vene v dimljah s pomočjo punkcije, tako da se pritrdi na mišico v desnem ventriklu.

 

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content