S prehrano do zanositve?

default image

Marsikateri par, ki si želi otroka, bi za to naredil vse. Med ljudmi že tradicionalno krožijo različni nasveti, kako živeti, se prehranjevati in kateri ukrepi naj bi pomagali k uspešni zanositvi. Žal verodostojnih raziskav, ki bi potrdile ali ovrgle tovrstne trditve, ni. Če ni medicinskih vzrokov za neplodnost, pa si vendarle lahko pomagamo tudi z zdravo prehrano, ki vsebuje dovolj vitaminov in določenih mineralov ter tako koristi našemu zdravju in tudi reproduktivnim organom. Ob tem ne pozabimo na pomen gibanja za zdravje in dobro počutje nasploh ter seveda omejitev uživanja alkohola in kajenja.

Avtorica: Maja Korošak

Po nasvete, kako s prehrano povečati možnosti zanositve, smo se obrnili na Klavdijo Kosič, prehransko svetovalko. Za začetek je povedala, kateri hrani naj bi se v želji po zanositvi izogibali. »Na splošno velja, da se izogibamo težki in mastni hrani, predvsem tisti s previsoko vsebnostjo transmaščobnih kislin. To so vsa kupljena, predelana živila, ocvrta hrana, ki je »plavala« v maščobi, pripravljeno in predpripravljeno pekovsko pecivo in podobno.

Klavdija Kosič za spodbujanje zanositve izpostavlja pomen določenih mineralov. Med njimi je na prvem mestu kalcij. Kalcij namreč pomaga okrepiti telo, kosti in veziva ter na splošno spodbuja okrepitev organov reproduktivnega sistema. »Kalcij se v večjih količinah nahaja v zelenolistnati zelenjavi (ohrovt, kodrolistnati ohrovt, špinača, blitva), pa tudi v soji in sojinih izdelkih, kot je denimo tofu. Kalcij lahko pridobimo tudi s pitjem sveže stisnjenih zelenih sokov ter z uživanjem modrih rib (med male modre ribe spadajo sardele, šnjure, sardoni oziroma inčuni, igle, papaline in skuše, med velike pa tune, palamide in tudi losos). Veliko kalcija v telo vnesemo tudi z uživanjem oreščkov ter seveda mleka in mlečnih izdelkov. Če ta živila kombinirate v polnovrednem obroku, boste v telo dobili primerno količino kalcija, ki bo pomagal splesti gnezdece za vaš bodoči naraščaj,« zatrjuje naša sogovornica. V pomoč pri pripravi zdravih obrokov nam bo njen primer dnevnega jedilnika. Klavdija Kosič svetuje naslednje: zajtrk naj sestavljajo navaden ali grški jogurt, tri žlice ovsenih kosmičev, žlica drobljenih mandljev, pretlačena banana. Kosilo si pripravimo s sparjenim brokolijem, ki mu dodamo preliv iz indijskih oreščkov in česna, sir za žar ter dve žlici polnovrednega riža z omako iz avokada in paradižnikov. Večerjo sestavimo iz solate iz soparjenega stročjega fižola s tofujevim drobljencem ali rikoto, zraven se prileže pol graham žemlje.

Beljakovine in železo

Zelo pomemben mineral, ki naj bi prav tako pomagal na poti do uspešne zanositve, je železo, drugo izjemno pomembno makro hranilo pa so beljakovine. Vendar, opozarja Klavdija Kosič, jih uživajmo v primerni količini: ne premalo in ne preveč. Doda tudi, da je smiselno posegati po domačem mesu, s preverjenih kmetij in z ekološko rejo. Vegetarijancem toplo priporoča stročnice v vseh oblikah, na primer fižol. Pomemben del naše prehrane naj postanejo tudi druge z beljakovinami bogate stročnice – kvinoja, ajdova kaša, od žit pa prosena kaša.
Za hiter polnovreden prigrizek Klavdija Kosič predlaga presne ajdove kroglice, ki jih lahko nesemo tudi v službo ali kamor koli s sabo na pot. Tu je recept za pripravo teh okusnih kroglic: potrebujemo tri jušne žlice namočene surove ajdove kaše, jušno žlico namočenih lanenih semen, zvrhano čajno žličko surovega kakava, jušno žlico arašidovega masla, pet datljev, osem suhih fig in za noževo konico vanilje v prahu, za posip pa kokosove kosmiče. Ajdovo kašo in lanena semena namočimo čez noč in dobro odcedimo. Zmešamo v mešalniku z ostalimi sestavinami, razen kokosa. Oblikujemo kroglice in jih povaljamo v kokosovih kosmičih.

Polnovredne žitarice

O pomenu uživanja polnovrednih žitaric je bilo že veliko napisanega, a vseeno prehitro pozabimo nanje, opozarja Klavdija Kosič. Pri tem nima v mislih le polnovrednega polnozrnatega kruh (ržen, kamutov, pirin, ajdov, ovsen), ampak tudi polnovreden riž, polnozrnate kosmiče (ovsene, pirine, pšenične) in polnovredne testenine. Kot pri vsaki stvari tudi tukaj ne gre pretiravati in v vseh obrokih jesti vse polnozrnato, saj bi naša prebava lahko začela protestirati. Smiselno je kombinirati z zelenjavo in stročnicami, tako bomo tudi dlje časa siti.

Maščobne kisline omega-3

Največ maščobnih kislin omega-3 najdemo v ribah, lososu, sardonih in sardelicah, prav tako pa v semenih – laneno, konopljino, sončnično ter orehih in domačih jajcih.
Te maščobne kisline povečajo dotok krvi do reproduktivnih organov, uravnavajo hormonsko ravnovesje. Dvakrat do trikrat tedensko si privoščimo zdrav obrok, najbolje z ribicami z dna prehranjevalne verige, ki so manj onesnažene s težkimi kovinami. To so sardoni, sardele, girice, vahnje, trske in divji losos.

Moška plodnost

Ali lahko s prehrano vplivamo tudi na plodnost moških? Po besedah naše sogovornice zagotovo. »Po nekaterih raziskavah lahko tudi ´male plavalce´ spodbudimo k večji reprodukciji, če povečamo vnos cinka. Puran domače ali ekološke reje, bučna semena pa tudi školjke vsebujejo dovolj cinka, če imamo osiromašeno prehrano, lahko poskrbimo za vnos v obliki prehranskih dodatkov. Tako si lahko moški za kosilo privošči večji puranji zrezek na žaru s šparglji, krompirček iz pečice in zeleno solato z bučnim oljem in bučnimi semeni.«

Pomembno je tudi vzdrževanje primerne telesne teže, kajti preveč maščobe v telesu negativno vpliva na hormonsko ravnovesje in s tem povzroča manjše število spermijev. Klavdija Kosič svetuje uživanje temne čokolade. Vsebuje namreč antioksidante, ki polovijo proste radikale v telesu, ti naj bi negativno vplivali na moško plodnost. Predlaga temno čokolado z bučnimi semeni. Pomembno živilo za spodbujanje moške plodnosti je tudi česen, ki vsebuje dve pomembni snovi, alicin in selen. Obe pozitivno delujeta na plodnost; alicin spodbuja dotok krvi do spolnih organov, selen pa vpliva na hitrost gibanja spermijev.

Ne smemo pozabiti na vitamin A, ki ga najdemo v brokoliju, rdeči papriki, špinači, marelicah, korenčku in sladkem krompirju. Predlog Klavdije Kosič za večerjo je tako čips iz sladkega krompirja iz pečice, soparjen brokoli s prelivom iz medene gorčice in posut z orehi ter sardele na žaru.

Naj dodamo še to, da naj se moški izogibajo savnam in vročim kopelim, odsvetuje se tudi uporaba prenosnika v naročju, intenzivne športne dejavnosti, kot je na primer kolesarjenje. Pregrevanje mod namreč negativno vpliva na kakovost semenčic.

Sindrom policističnih jajčnikov in cimet

To je pogosta motnja pri ženskah, ki vodi do težav z menstruacijo in posledično negativno vpliva na plodnost. Z raziskavo Univerzitetnega medicinskega centra Columbia v New Yorku so želeli ugotoviti vpliv cejlonskega cimeta na žensko plodnost. V raziskavi je sodelovalo šestnajst žensk s sindromom policističnih jajčnikov. V študijskem obdobju šestih mesecev je enajst žensk prejelo 1.500 miligramov cimeta v obliki prehranskega dopolnila dnevno, medtem ko je preostalih pet udeleženk prejelo placebo tablete. Rezultati so pokazali, da so imele ženske, ki so jemale cimet, bolj urejen menstrualni cikel v primerjavi s kontrolno skupino. Od tega naj bi dve ženski zanosili v roku treh mesecev po opravljeni raziskavi.

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content